2020-2021 Üniversiteler açılacak mı? Üniversiteler ne zaman açılacak, tarih belli oldu mu?

Eğitim Haber Girişi : 04 Eylül 2020 08:25
Milyonlarca öğrenci YKS tercih sonuçlarının açıklanması ile birlikte üniversiteler ne zaman açılacak sorusuna yanıt arıyor. İlk kez lisans ya da ön lisans programlarına yerleşenler üniversitelerin açılış tarihini merak ediyor. Konu ile ilgili YÖK'ten açık

Gözler YÖK'e çevrildi... Üniversiteler ne zaman açılacak, tarih belli mi? 2020-2021 Üniversiteler açılacak mı?

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, üniversiteler ne zaman açılacak sorusunun yanıtını geçtiğimiz günlerde vermişti. Konuya yönelik açıklamaların ardından milyonlarca öğrenci; üniversiteler ne zaman açılacak, bu yıl üniversiteler açılacak mı gibi çeşitli soruların yanıtlarına ulaşmak istiyor. Peki; YÖK ile üniversiteler ne zaman açılacak?

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK? YÖK AÇIKLAMA YAPTI!

2020-2021 üniversitelerin açılış tarihi YÖK tarafından duyuruldu.

Detaylar ve son durum şu şekilde;

 

 


Gözler YÖK'e çevrildi... Üniversiteler ne zaman açılacak, tarih belli mi? 2020-2021 Üniversiteler açılacak mı?

 

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, öğrencilerden ve velilerden sıklıkla üniversitelerdeki yeni eğitim öğretim dönemine ilişkin sorular aldıklarını belirtti.

"YÖK olarak, bugün itibarıyla üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istedik." ifadesini kullanan Saraç, şunları kaydetti:

 


Gözler YÖK'e çevrildi... Üniversiteler ne zaman açılacak, tarih belli mi? 2020-2021 Üniversiteler açılacak mı?

 

"Bunun yanı sıra kampüslerdeki öğrencilerin seyreltilmesi, hareketliliğin azaltılması da önemli olup bunun için üniversitelerimize karar alma süreçlerinde geniş imkan tanıdık. Böylece üniversitelerimizin fakülte ve program bazında farklı uygulamalar yapabilmeleri mümkün hale geldi. Salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlar için yapılacak uygulamalara yönelik hususlarda üniversitelerimizin ilgili kurulları karar verecek. Yeni YÖK olarak Türk yükseköğretim sistemine bu vesileyle getirdiğimiz karma modelin (hibrit) hayırlı olmasını diliyoruz."

Saraç, karar süreçlerinde en fazla dikkat ettikleri hususun aileler tarafından kendilerine emanet edilen öğrenciler başta olmak üzere bütün akademik ve idari personelin sağlığı olduğunu vurguladı.

 

Kaynak : https://www.sabah.com.tr