ABD Kongresi´nde araçlı saldırının detayları belli oldu

Dünya Haber Girişi : 03 Nisan 2021 12:22
Dün ABD Kongresi´nde gerçekleşen ve ülkeyi ayağa kaldıran araçlı saldırının detayları gün yüzüne çıkıyor. Aracını Kongre binasının önündeki barikatlara sürerek bir polisin ölümüne neden olan ve vurularak öldürülen şüphelinin akli dengesizlikler yaşadığı o

6 Ocak'taki Kongre baskınının ardından yine tansiyonu yüksek anlar yaşayan ABD Kongresi'ndeki olayın yansımaları sürüyor. Dün gerçekleşen araçlı saldırıda bir polis hayatını kaybetmiş, saldırgan ise vurularak öldürülmüştü. ABD Başkanı Biden, araçla Kongre barikatlarına ve polislere çarpılması olayını 'şiddetli saldırı' olarak nitelendirdi.

ABD medyasına açıklama yapan güvenlik yetkilileri, dün yerel saatle öğleden sonra aracını Kongre'nin barikatlarına süren ve iki polisi yaralayan şüphelinin, Noah Green (25) olduğunu bildirdi.

"CIA AKLIMI KONTROL ETMEYE ÇALIŞIYOR"

Siyahi ABD'li Green'in, sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarını gündeme taşıyan ABD medyasındaki haberlerde, Green'in özellikle son dönemde paranoya ve akli dengesizlikler yaşadığı vurgulandı.Green'in son haftalardaki bazı paylaşımlarında, hükümetin kendisine düşman olduğunu ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) "aklını kontrol etmeye çalıştığını" öne sürdüğü paylaşımları dikkati çekti.

Aynı haberlerde, Green'in, öncülüğünü Louis Farrakhan'ın yaptığı "Nation of Islam" adlı siyahi milliyetçiliğini savunan gruba üye olduğu ve Farrakhan lehinde paylaşımlar yaptığı bildirildi.

SALDIRGAN İLAÇ BAĞIMLISI ÇIKTI

ABD medyasına açıklama yapan Green'in ağabeyi, kardeşinin bir süredir ilaç bağımlısı olduğunu, ciddi paranoyalar yaşadığını ve akli sorunlarla mücadele ettiğini söyledi.Öte yandan ABD kamuoyu, 6 Ocak'ta yaşanan Kongre baskınının etkisinden yeni kurtulmuşken yaşanan araçlı saldırının ardından "Kongre ne kadar iyi korunuyor?" tartışması başladı.

Medyada konuyu değerlendiren birçok uzman, Kongre polisinin hala yetersiz sayıda personelle mesai yaptığını, 6 Ocak baskınının ardından Kongre'ye gelen Ulusal Muhafızların desteğiyle güvenliğin sağlandığını ancak hala ciddi açıklar olduğunu vurguladı.

Son dakika haberi: ABD Kongresi'nde dış tehdit alarmı: Giriş çıkışlara kapatıldı | VideoOlayda 2 Kongre polisinin yaralandığını belirten Pittman, yaralı polislerden birinin hastanede hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Daha sonra hayatını kaybeden polisin William Evans olduğu duyurulmuştu. Polis yetkilileri, olayın terör bağlantılı olduğunu düşünmediklerini belirtmişti.

Evans'ın ailesi için başsağlığı mesajı yayımlayan ABD Başkanı Joe Biden, olayı "şiddet içeren bir saldırı" olarak nitelemiş ve bayrakların yarıya indirilmesi talimatını vermişti.

Son dakika haberi: ABD Kongresi'nde dış tehdit alarmı! Giriş ve çıkışlar kapatıldı: 2 ölü, 1 yaralı


Kaynak : https://www.sabah.com.tr