Açıköğretim Lise AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır, sınav kayıt ücreti ne kadar? 2020 -2021 AÖL kayıt yenileme ne zaman bitiyor?

Eğitim Haber Girişi : 08 Eylül 2020 18:23
31 Ağustos´ta başlayan AÖL kayıt yenileme tarihleri ve kayıt ücretleri açık lise öğrencilerinin gündeminde yer alıyor. Belli sebeplerden ötürü liseyi açıktan okumak zorunda kalan öğrencilerin 1.dönem sınavlarına katılabilmeleri için kayıt yenileme işlemle

AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır, kayıt ücreti ne kadar? 2020 2021 Açık Lise AÖL kayıt yenileme ne zaman bitiyor?

Milli Eğitim Bakanlığı 2020 2021 eğitim takviminde yer alan AÖL kayıt yenileme tarihleri belli oldu. Açık liseden eğitimlerini devam ettiren öğrenciler çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Her yıl belli tarihlerde öğrencilik durumu silik, donuk veya aktif olan öğrenciler kayıt yenileme işlemi yapıyorlar. 31 Ağustos'ta başlayan kayıt yenilemelerin son tarihi de belli oldu. Buna göre; AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır, kayıt ücreti ne kadar? 2020 2021 Açık Lise AÖL kayıt yenileme ne zaman bitiyor?

AÖL KAYIT YENİLEME NASIL YAPILIR?

Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Liseleri (ÖL) tarafından kayıt yenileme başvuru tarihleri resmi internet sayfasında yayınlanmıştı. Öğrencilik durumu " Silik, Donuk veya Aktif " olan öğrencilerimizden kayıt yenileme sınav ücretini anlaşmalı bankalara yatırmış öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

AÖL KAYIT YENİLEME NE ZAMAN, KAYIT ÜCRETİ NE KADAR?

AÖL Açık Öğretim Lisesi 2020 – 2021 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem Kayıt Yenileme Başvuru Tarihleri: 31 Ağustos - 09 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

 

İşte AÖL kayıt yenileme hakkında merak edilenler…

 


AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır, kayıt ücreti ne kadar? 2020 2021 Açık Lise AÖL kayıt yenileme ne zaman bitiyor? AÖL KAYIT YENİLEME NASIL YAPILIR?

 

İl ve İlçelerde bulunan halk eğitimi merkezi müdürlükleri

Öğrencilik durumu " Silik, Donuk veya Aktif " olan öğrencilerimizden kayıt yenileme sınav ücretini anlaşmalı bankalara yatırmış öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Bu öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmak için halk eğitimi merkezi müdürlüklerine müracaat etmelerine gerek yoktur. Otomatik kayıt yenileme işlemi için ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında her gün mesai bitiminden sonra Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi çalıştırılacaktır. Sistemin çalıştırıldığı saate kadar kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatıran öğrencilerimizin öğrencilik durumları sistem üzerinden "Aktif" yapılarak kayıt yenileme işlemi tamamlanacaktır. Kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatırdığı halde bir iş günü geçtikten sonra halen kayıt yenileme işlemi yapılmamış öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemini yaptırmak için halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ederek kayıt yenileme işlemini yaptırması gerekmektedir.

Sınav ücreti muafiyeti olanların (mahkeme tedbiri, şehit yakını, gazi vb.) halk eğitimi merkezi müdürlüklerine müracaat ederek öğrencilik durumunu "Aktif" yaptırıp kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmaları gerekmektedir.

Kayıt yenileme işlemi tamamlanan öğrencilerimizin öğrenci numarası ve şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapıp ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında sınavına girecekleri dersleri seçmeleri ve diğer bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi sistemine giriş şifresini unutan öğrencilerimiz yeni şifrelerini halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden veya 444 06 32 nolu Milli Eğitim Bakanlığı iletişim Merkezi (MEBİM) telefonundan alabilirler.

Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programında Kayıt Yenileme Yaptırmak İsteyen Öğrenciler (Batı Avrupa programı hariç);

Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programı kapsamında, Suudi Arabistan (Medine, Cidde,Riyad), Kuveyt, Azerbaycan, İran ve KKTC başkentlerinde bulunan irtibat bürolarından kayıtyenileme işlemlerini yaptırabilir.

 


AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır, kayıt ücreti ne kadar? 2020 2021 Açık Lise AÖL kayıt yenileme ne zaman bitiyor? AÖL KAYIT YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

 

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen kayıt yenileme sınav ücretini ödemek zorundadır. 2020 yılında bir dönem için kayıt yenileme sınav ücret olarak 50 TL ve halk eğitim merkezi okul aile birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir. (50 TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 5 TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

 

Kaynak : https://www.sabah.com.tr