Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut: Dolarizasyonun beli kırıldı

Ekonomi Haber Girişi : 02 Nisan 2021 13:26
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, 'Cumhurbaşkanımızın çağrısı olumlu sonuç buldu. Şu anda yerlilerin yaptığı satış miktarı 11 milyar dolara dayandı. Bunun 8.5 milyar dolar sistem içinden 3 milyarı yastık altından satılmış. Merkez Bankası Başkan

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, "Cumhurbaşkanımızın çağrısı olumlu sonuç buldu. Şu anda yerlilerin yaptığı satış miktarı 11 milyar dolara dayandı. Bunun 8.5 milyar dolar sistem içinden 3 milyarı yastık altından satılmış. Merkez Bankası Başkanı'nı aradım, satış oldu mu diye sordum. Merkez Bankası bu dalgalanmada tek bir dolar satmadı" dedi.Başkan Erdoğan'ın altın ve döviz çağrısı karşılık buldu ve yerli yatırımcı döviz sattı. Dövize yönelik talep azalıyor dolar 8 TL'nin altını zorluyor. Ters dolarizasyon sinyali mi? Yeni dünya düzeninde yeni ekonomi modeli nasıl olacak? Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut A Haber'de değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut "Dolarizasyonun beli kırıldı"VATANDAŞ 11 MİLYAR DOLAR DÖVİZ SATTI

Piyasanın nasıl bir mesaj aldığı aslında arkamdaki ekranda çok net dolar 8.02, bildiğiniz gibi bu sabah itibariyle 8'i de aşağı zorlamıştı ama son 15 gün içinde 8.48'i gördük daha sonra 8.40'ın üstünü bir kere daha gördük. Son birkaç yıla baktığımızda bunun üçüncü defa olduğunu yani üçüncü defa 8.40-8.50 arasında zorlandığını görüyoruz. Ama bu sabah itibariyle şunu net olarak söyleyebilirim ilk Merkez Bankası'ndaki görev değişikliğinden bu güne kadar yaklaşık 15 gün geçti bu 15 günlük süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu çağrı ile birlikte net bir rakam vereyim vatandaş 11 milyar dolar döviz sattı ve piyasa da TL'ye geçti. Bu çok önemli bir rakam.

Ayrıntılar geliyor..

Dolar kuru psikolojik desteğin altına sarktı


Kaynak : https://www.sabah.com.tr