MEB AÇIKLAMASI... Okullarda yazılı sınavlar olacak mı, ne zaman ve nasıl yapılacak? 2020 2021 İlkokul, ortaokul, lise sınavları ertelendi mi, online mi, yüz yüze mi olacak?

Eğitim Haber Girişi : 18 Kasım 2020 17:28
Koronavirüs salgını sebebiyle eğitim öğretim alanında yeni tedbirler alınmaya devam edilirken okullarda yazılı sınavlarla alakalı gelişmeler yakından takip ediliyor. Dün akşam kabine toplantısı sonrası yeni tedbirleri açıklayan Başkan Recep Tayyip Erdoğan
Okullarda sınavlar ne zaman ve nasıl yapılacak? İlkokul, ortaokul, lise sınavları yüz yüze mi, online mi, ertelendi mi?

Dün akşam saatlerinde Başkan Erdoğan eğitim öğretim ile ilgili yeni koronavirüs tedbirlerini duyurdu. Gelen açıklamada okullar ve uzaktan eğitim ile ilgili ayrıntılar belli olmaya başladı. İlkokul, ortaokul, lise düzeyindeki öğrenciler kafa karışıklığı yaşarken sınavların nasıl yapılacağını merak ediyor. Konuya yönelik araştırmalar hız kazandı. Başkan Erdoğan korona virüs tedbirleri kapsamında yıl sonuna kadar eğitimin online üzerinden yapılacağını açıkladı. Peki Okullarda sınavlar olacak mı, ne zaman ve nasıl yapılacak? İlkokul, ortaokul, lise sınavları yüz yüze mi, online mi, ertelendi mi? İşte detaylar...

OKULLARDA YAZILI SINAVLAR OLACAK MI, NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası koronavirüste yeni önlemleri açıkladı. Salgın sürecinde yüz yüze eğitime devam eden öğrenciler Okullarda sınavlar ne zaman ve nasıl yapılacak? Sorusuna yanıt ararken güncel açıklamalar yakından takip edildi. İşte konuya ait tüm detaylar...Okullarda sınavlar ne zaman ve nasıl yapılacak? İlkokul, ortaokul, lise sınavları yüz yüze mi, online mi, ertelendi mi? OKULLARDA SINAVLAR NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK? İLKOKUL, ORTAOKUL, LİSE SINAVLARI YÜZ YÜZE Mİ, ONLİNE Mİ, ERTELENDİ Mİ?

Sabah'tan Ceyda Karaaslan'ın haberine göre, Daha önce ders sınavlarının yüzyüze, okullarda yapılacağına karar verilmişti. Ancak alınan tedbirler kapsamında sınavların da test usulü ya da proje ve ödev şeklinde online yapılması bekleniyor. Konuya yönelik güncel gelişmeler geldikçe haberimizde yer alacaktır.

UZAKTAN EĞİTİM DEVAM EDECEK

Şu anda ara tailde olan öğrenciler 23 Kasım Pazartesi günü okula dönmeyecek. Eğitim 31 Aralık 2020'ye kadar tüm resmi ve özel okullarda, tüm kademlerde uzaktan devam edecek. Haftada 2 gün okullarda yüzyüze eğitim gören tüm öğrenciler yıl sonuna kadar evden, online olarak derslerine katılacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uzaktan eğitimin detaylarıyla ilgili bilgilendirmeyi önümüzdeki günlerde açıklayacak.Okullarda sınavlar ne zaman ve nasıl yapılacak? İlkokul, ortaokul, lise sınavları yüz yüze mi, online mi, ertelendi mi? OKULLARDA SINAVLAR NASIL OLACAK?

Daha önce ders sınavlarının yüzyüze, okullarda yapılacağına karar verilmişti. Ancak alınan tedbirler kapsamında sınavların da test usulü ya da proje ve ödev şeklinde online yapılması bekleniyor.

ÖNCE BİLİM KURULU TAVSİYE KARARI ALDI

Yurt genelindeki milyonlarca öğrencinin merakla araştırdığı okulların durumu dün açıklanan son dakika kararıyla resmi olarak belli oldu. Tüm Türkiye'nin merakla beklediği yeni koronavirüs kararları açıklandı. Kademeli olarak eğitim hayatına başlayan okullarda, geçtiğimiz hafta ara tatil başlamıştı. Dün Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından ise ara tatilin uzayabileceği iddiası gündeme geldi. Peki Ara tatil uzadı mı, okullar kapandı mı?

CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNESİNDEN FLAŞ KARAR

Bilim Kurulu'nun tavsiye kararlarını alan Cumhurbaşkanlığı kabinesi konuyu değerlendirerek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un da fikrini alarak okullardaki riskin büyümeden yeniden uzaktan eğitime geçilmesi kararını aldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada "Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek" dedi.


Kaynak : https://www.sabah.com.tr