Üniversiteler ne zaman açılacak? 2020 2021 Üniversiteler açılacak mı, uzaktan eğitim mi olacak? YÖK´ten son durum açıklaması...

Eğitim Haber Girişi : 20 Eylül 2020 16:35
Lisans ve önlisans öğrencileri üniversiteler ne zaman açılacak sorusunun yanıtını merak ediyor. Her sene Eylül ayında eğitime başlayan öğrenciler için üniversitelerin açılış tarihi son günlerin en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Konuya yöne
Üniversiteler ne zaman açılacak? 2020 2021 Üniversiteler açılacak mı, YÖK´ten son durum açıklaması geldi mi?

Okulların açılmasına kısa süre kala üniversitelerin açılış tarihi de son günlerde sıklıkla araştırılıyor. Üniversitelere kayıt ve yeni kayıt yapacak olan öğrenciler YÖK'ten gelecek son dakika açıklamasını bekliyor. Bilindiği üzere koronavirüs salgını sebebiyle artan vaka sayısını kontrol altında tutmak için Yükseköğretim Kurulu, güz döneminde derslerin uzaktan eğitim imkanlarıyla yapılması talebinde bulundu. Peki Üniversiteler ne zaman açılacak? 2020 2021 Üniversiteler açılacak mı, YÖK'ten son durum açıklaması geldi mi? İşte tüm detaylar…

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Sağlık Bakanlığı tarafından YÖK'e yapılan öneriyle birlikte üniversitelerde güz dönemi uzaktan eğitimle gerçekleşecek. YÖK'ün tavsiye kararının ardından ise bazı üniversiteler uzaktan eğitim kararı aldıklarını duyurdu. Haberimizden, 2020-2021 üniversitelerin açılış tarihi hakkındaki son durum bilgilerine ulaşabilirsiniz.Üniversiteler ne zaman açılacak? 2020 2021 Üniversiteler açılacak mı, YÖK´ten son durum açıklaması geldi mi? ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK? 2020 2021 ÜNİVERSİTELER AÇILACAK MI?

YÖK, Bakanlıktan üniversitelerde güz döneminde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sürdürülmesi konusunda il pandemi veya il umumi hıfzıssıhha kurullarının fikri alınarak rektörlüklerce karar verilmesine ilişkin görüş istedi. Edinilen son dakika bilgisine göre, Bakanlıktan YÖK'e gönderilen cevabi yazıda, üniversitelerde güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması önerildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN UZAKTAN EĞİTİM ÖNERİSİ

Sağlık Bakanlığı'nın tavsiye kararını bütün üniversite rektörlüklerine ileten YÖK'ün yazısında şu ifadeler yer aldı;

Bakanlığın cevabi yazısında '2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca yüz yüze aynı ortamda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesinin önerilmesine karar verilmiştir' ifadesi yer almaktadır.Üniversiteler ne zaman açılacak? 2020 2021 Üniversiteler açılacak mı, YÖK´ten son durum açıklaması geldi mi?

Üniversitenizde 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin planlamalarınıza ait kararlarınızda Yükseköğretim Kurulunun, yükseköğretim kurumlarına tanımış olduğu inisiyatif çerçevesinde Sağlık Bakanlığının yukarıda zikredilen görüşlerinin dikkate alınması hususunda gereğini rica ederim.

UZAKTAN EĞİTİMLE VERİLEN DERS ORANI ARTIRILDI!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç üniversitelerin açılış tarihleri ile ilgili yaptığı açıklamasında; Önlisans, lisans ve yüksek lisans düzeyindeki eğitim programlarında uzaktan eğitim yoluyla verilebilecek ders oranı yüzde 40'a yükseltildiği bilgisine değinmişti. Konuyla ilgili Yekta Saraç, yeni eğitim dönemi öncesinde üniversiteleri hazırlıklı kılmak istediklerini belirterek, "Geleceğin yükseköğretiminde dijitalleşmenin önemini gittikçe artıracağı güçlü beklentisinden de hareket ederek bütün üniversitelerimizde bu merkezlerin kurulması ve hızlı şekilde yetkinlik kazanması maksadıyla bugün 20 devlet üniversitemizde daha 'uzaktan eğitim uygulama ve araştırma merkezi'ni kurduk. Böylelikle uzaktan eğitim merkezi veya birimi bulunmayan devlet üniversitemiz kalmadı." dedi.


Kaynak : https://www.sabah.com.tr