SON DAKİKA! Ankara ve İstanbul'da hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? 19-20 Eylül hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması var mı?

Gündem Haber Girişi : 15 Eylül 2020 19:55
Son dakika haberler - Son dakika haberleri... Koronavirüs salgınının ilk dönemlerinde getirilen sokağa çıkma yasağı uygulaması, vaka sayılarındaki artışın ardından yeniden tartışma konusu hâline geldi. Bilindiği üzere, koronavirüs salgınının bulaşma zinci
Son dakika haberi: Ankara ve İstanbul'da sokağa çıkma yasağı olacak mı? 19-20 Eylül hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması var mı?

Son dakika haberleri... Artan vaka sayılarının akabinde hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusu, yeniden merak ediliyor. Özellikle, vaka sayılarının artış gösterdiği İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde ve Anadolu'da çeşitli illerdeyaşayan vatandaşlar, hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor. Bilindiği üzere, salgının ilk dönemlerinde bulaşma zincirini kırmak için hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması uygulanmıştı.

19-20 EYLÜL HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

13 Eylül 2020 Pazar gününe ilişkin koronavirüs vaka sayılarının da açıklanmasının ardından '19-20 Eylül hafta sonu İstanbul'da sokağa çıkma yasağı olacak mı, var mı?' sorusunun yanıtın en çok araştırılanlar arasında öne çıkmaya başladı.

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili son dakika gelişmeleri şöyle;Son dakika haberi: Ankara ve İstanbul'da sokağa çıkma yasağı olacak mı? 19-20 Eylül hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması var mı?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI? BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu. Sokağa çıkma yasağı sorulan Bakan Koca şöyle yanıt verdi:

"Şu an Türkiye'de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara. İstanbul'u iki kat oranında geçmiş durumda. Dolayısıyla bu anlamdaki tedbirleri Ankara'da daha yoğunlaştıran yaklaşım ve çaba içindeyiz. Bu anlamda birtakım tedbirler alınmaya başlandı.Son dakika haberi: Ankara ve İstanbul'da sokağa çıkma yasağı olacak mı? 19-20 Eylül hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması var mı?

Özellikle mesai kavramı, bununla ilgili gerektiğinde kuruma gelmeden, dönüşümlü olarak, belli bir yaş üzerinde, 60 yaz üzeri kişilerin kuruma gelmelerini önlemek gibi Ankara özelinde daha yoğun şekilde gündeme alındı. Şu an sokağa çıkma ve benzeri durum gündemimizde yok. Önemli olan tedbirlere uyum noktasında herkesin gayret ve çaba içerisinde olmasını sağlamak."Son dakika haberi: Ankara ve İstanbul'da sokağa çıkma yasağı olacak mı? 19-20 Eylül hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması var mı?

Açıklamaların ardından gözler Başkent Ankara'ya çevrilmişti. Ankaralılar, herhangi bir sokağa çıkma yasağı olup olmayacağını merak ediyordu. Beklenen açıklama Ankara Valisi Vasip Şahin'den geldi.

Şahin, herhangi bir sokağa çıkma yasağının gündemlerinde olmadığını belirtti. Bunun yanı sıra, diğer illere ilişkin de bir sokağa çıkma kısıtlaması bulunmuyor.Son dakika haberi: Ankara ve İstanbul'da sokağa çıkma yasağı olacak mı? 19-20 Eylül hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması var mı?

PARK VE PİKNİK ALANLARI

Yapılan toplantılarda, salgını önleme yöntemleri arasında, park ve piknik alanlarının yasaklanması, AVM girişlerine kontrol getirilmesi, lokantaların sadece açık alanlarında servis yapılmasına izin verilmesi gibi öneriler gündeme geldi.

Maske ve mesafe sorunu yaşanması nedeniyle, sokak kontrollerinin arttırılması da çalışmalar arasında bulunuyor. Özelllikle son günlerde başta Ankara olmak üzere pandemide artış görülen illerde bu uygulamanın başlatıldığı da ifade edildi.


Kaynak : https://www.sabah.com.tr