SON DAKİKA | Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? (13-14 Mart 2021) Sokağa çıkma yasağı olan ve olmayan iller listesi!

Yaşam Haber Girişi : 09 Mart 2021 15:28
Gündemin en önemli konuları arasında sokağa çıkma yasağı ile ilgili son dakika gelişmeleri oluyor. 1 Mart tarihinde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası yapılan açıklamalar doğrultusunda düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iler olarak 4 gruba ayrıla
SON DAKİKA | 13-14 Mart bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Sokağa çıkma yasağı kalkan iller!

Vaka sayısı göz önüne alınarak hazırlanan korona risk haritasına göre; İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge kapsamında sokağa çıkma yasağı kalkan ve devam eden iller listesi belli olmuştu. Risk durumlarına göre kaldırılan ya da kısıtlamanın sürdüğü illerde yaşayan vatandaşlar bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı sorusuna yanıt arıyor. Öte yandan lokanta, restoran ve kafelerin yüzde 50 kapasite ile 07.00-19.00 saatleri arasında hizmet vermeye başladı. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile sokağa çıkma yasağı son dakika gelişmeleri!

BU HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI? (13-14 MART 2021)

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan genelge yayınlandı. Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında tüm Türkiye'de sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı hatırlatılan genelgede, şunlar kaydedildi:

Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında tüm Türkiye'de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ise korona risk haritasında illerin durumuna göre belli oldu.SON DAKİKA | 13-14 Mart bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Sokağa çıkma yasağı kalkan iller!

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır. (Bu illerde hafta sonu sokağa çıkma yasağı kaldırıldı)

ORTA RİSKLİ İLLER

Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bursa, Denizli, Manisa, Isparta, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars. (Bu illerde de hafta sonu sokağa çıkma yasağı kaldırıldı)SON DAKİKA | 13-14 Mart bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Sokağa çıkma yasağı kalkan iller!

YÜKSEK RİSKLİ İLLER

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan. (Cumartesi saat 21:00'a kadar yasak yok sonrasında başlıyor Pazartesi sabah 05:00'da sona eriyor)

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman. (Cumartesi saat 21:00'a kadar yasak yok sonrasında başlıyor Pazartesi sabah 05:00'da sona eriyor)SON DAKİKA | 13-14 Mart bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Sokağa çıkma yasağı kalkan iller!

NORMALLEŞME KARARLARI ŞÖYLE;

Hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sürecek.

İlkokullardaki 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.

Orta ve düşük riskli bölgelerde orta ilkokul liselerdeki eğitim başlayacaktır.SON DAKİKA | 13-14 Mart bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Sokağa çıkma yasağı kalkan iller!

Restoran, lokanta ve kafetarya gibi yerler çok yüksek iller dışında sabah 7 akşam 19 saatleri arasında %50 kapasite ile sürdüreceklerdir.

Halı saha ve havuz düşük riskli illerde gibi yerler sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir.

Sokağa çıkma saatler 65 yaş üstü 21 yaş için orta ve düşükte kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek yerlerde çıkma süreleri arttırılacaktır.

Sivil toplum kuruluşları, kooparatifler vb kuruluşlar düşük, orta, yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacaktır.

Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında normalleşme sürecini tamamlamaktır. Salgın boyunca her konu da öncü ve örnek olan Türkiye'nin kısıtlamaların gevşetilmesi, tamamen kaldırılması hususunda aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum.


Kaynak : https://www.sabah.com.tr