Türksat 5A uydusu nedir, ne anlama gelir? Türksat 5A uydusu ne işe yarar, özellikleri nelerdir?

Yaşam Haber Girişi : 08 Ocak 2021 11:28
Türkiye´nin 5´inci nesil uydusu olarak bilinen Türksat 5A, Space X firmasına ait Falcon 9 rozeti ile Türkiye saati ile 05.15´de uzaya gönderildi. Bu önemli gelişmenin ardından konu ile ilgili detaylar hakkında sorgulamalar başladı. Özellikle Türksat 5A uy

Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Caneveral Üssü'nden başarıyla fırlatılan Türksat 5A uydusu hakkında sorgulamalar sürüyor. Bu uydu il yerli teknolojilerin kullanıldığı haberleşme uydusu olması nedeniyle de önemli bir yer tutmaktadır. Peki; Türksat 5A uydusu nedir? Türksat 5A uydusu ne işe yarar, özellikleri nelerdir?

TÜRKSAT 5A UYDUSU NEDİR, ÖZELLİKLERİ NELER?

Türksat 5A, milli imkânlarla Türkiye'de birleştirilmesi ve 8 Ocak 2021 Cuma günü Türkiye saati ile 05:15'de ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden başarıyla fırlatıldı…TÜRKSAT UYDUSU NE İŞE YARAYACAK?

Şu anda hizmet veren haberleşme uydularını destekleyecek şekilde hizmet sunacak Türksat 5A, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'i kapsayan bir coğrafyada 1728 Megahertz kapasiteyle televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

Yeni "Ku" frekans bandına sahip bir uydu olan Türksat 5A, 12 kilovat faydalı yük gücüyle hizmete girecek.

Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan Türksat 5A'nın, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık 4 ay sürmesi ve bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor.


Kaynak : https://www.sabah.com.tr