Zoom uygulaması nedir, nasıl kullanılır ve ne işe yarar? Zoom ücretsiz nasıl indirilir, güvenilir mi?

MEDYA Haber Girişi : 21 Eylül 2020 16:51
Zoom uygulaması, koronavirüs salgını süresince en çok tercih edilen ve kullanılan uygulamaların başında yer aldı. Öyle ki, salgın süresince iş görüşmelerinden ders anlatımlarına kadar birçok görüşme Zoom üzerinden yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Hâl
Zoom uygulaması nedir, nasıl kullanılır ve ne işe yarar? Zoom nasıl indirilir, güvenilir mi ve ücretsiz mi?

Zoom uygulaması, günün en çok araştırılanları arasında yerini aldı. Öyle ki, pandemi süresince Zoom uygulamasına olan talep her geçen gün ile beraber artış gösteriyor. İş görüşmelerinin bu program üzerinden yapılmasının yanı sıra, öğretmenler de ders anlatımlarında Zoom'dan yararlanıyor. Bu uygulama sayesinde, bilgisayar ve telefon başında toplu iletişim kurulabiliyor.

ZOOM UYGULAMASI NEDİR, NE İŞE YARIYOR?

Zoom uygulaması nedir ve ne işe yarıyor sorunun cevabı şu şekildedir;

Zoom; akıllı telefon, tablet, laptop, pc telefonlar gibi araçlar ile video ve sesli konferans, telefon sistemi, sohbet ve web seminerleri hizmeti sunan bir iletişim uygulamasıdır.

ZOOM UYGULAMASI NASIL KULLANILIR, ÜCRETSİZ Mİ?

İlk olarak zoom.us adlı sitenin kendi ana sayfasını açıyoruz. Açılan ekran üzerinden Sign Up Free seçeneğine tıkladıktan sonra çıkan ekrana mail adresimizi yazıyoruz.Zoom uygulaması nedir, nasıl kullanılır ve ne işe yarar? Zoom nasıl indirilir, güvenilir mi ve ücretsiz mi?

Mail adresine gelen doğrulama linkini aldıktan sonra download & run zoom dedikten sonra programı indirme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Sınırlı özellikleri ile bu programı ücretsiz kullanabilirsiniz.Zoom uygulaması nedir, nasıl kullanılır ve ne işe yarar? Zoom nasıl indirilir, güvenilir mi ve ücretsiz mi?

ZOOM'DA UZAKTAN ONLİNE EĞİTİM NASIL VERİLİR?

Zoom programını indirdikten sonra ana ekran üzerinde yer alan ifadeler kısmında Online ders yapmak için tıkla, Yeni bir online derse katılma, ders planlama gibi farklı ingilizce seçenekler yer alıyor. Öğretmenler online ders yapmak için new meeting, yeni bir online derse katılmak isteyen öğrenciler Join, Ders planlama kısmı ise meetings olarak yer alıyor.

Yeni bir ders başlatmak için "New Meeting" ikonuna tıklıyoruz.Burada size verilen meeting İD numarasını öğrencilere veriyorsunuz. Start Meeting tuşuna basıp derse başladıktan sonra öğrencileriniz ile ID'yi paylaşığ derse başlayabiliryosunuz. Açılan ekran üzerinden mikrofon ayarı video açıp kapatma ekran paylaşma katılan öğrencilerin sayısını gösteren ifadeler yer alıyor.

Öğrenciler verdiğiniz ID ile zoom uygulaması üzerinden herhangi bir üyelik işlemi yapmadan derse katılılım sağlayabiliyor.Zoom uygulaması nedir, nasıl kullanılır ve ne işe yarar? Zoom nasıl indirilir, güvenilir mi ve ücretsiz mi?

Zoom'un özellikleri şunlardır;

Toplantı Video Webinar Konferans Odası Telefon İletişimi Chat Mesajlaşma

ZOOM NASIL İNDİRİLİR?

Zoom uygulaması hem Google Play'de hem Apple Store'da bulunabiliyor. İlgili uygulama marketlerinin arama kısmına Zoom yazarak programı indirebilirsiniz. Program genel kullanımda ücretsiz ancak daha büyük toplantılar başlatmak gibi ek seçeneklere ücret ödemek gerekebiliyor.Zoom uygulaması nedir, nasıl kullanılır ve ne işe yarar? Zoom nasıl indirilir, güvenilir mi ve ücretsiz mi?

ZOOM UYGULAMASI GÜVENLİ Mİ?

Zoom, güvenlik kaygıları ile ilgili BBC'ye yazılı açıklamasında şunları söyledi:

"Zoom kullanıcı güvenliğini son derece ciddiye alıyor.

"En büyük mali hizmetler şirketlerinden, önde gelen telekomünikasyon sunucularına, hükümet dairelerinden üniversitelere, sağlık hizmetlerinden telefonla tedavi yöntemlerine kadar dünya genelinde 2000 kurum, kullanıcı, ağ ve veri merkezilerimizde güvenlik değerlendirmesi yapıp Zoom'u tercih etti.

"İngiltere Savunma Bakanlığı ve Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'yle yakın temas halindeyiz ve ihtiyaçları olan belgeleri sağlamaya odaklanıyoruz."

Zoom, İngiltere Siber Güvenlik Merkezi ve İngiltere Güvenlik Bakanlığı bu belgelerin ne olduğuyla ilgili ise bir açıklama yapmadı.

Siber danışman Graham Cluley de, "Zoom'un güvenlik açısından inişli çıkışlı bir geçmişi var. Kullanıcıların gizliliği, güvenliği konusunu yeterince ciddiye alıp almadıklarına dair soru işaretleri var" dedi.


Kaynak : https://www.sabah.com.tr